در مورد سیمان چه می دانید؟

سیمان چیست؟

     هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است که با مقالاتی ضمن فروش سیمان اطلاعاتی در رابطه با سیمان و مسائل مرتبط با آن به شما ارائه دهد.

      سیمان به فرانسوی : (Cement) ماده‌ای چسبنده است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و به‌ وجود آوردن جسم یکپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ، سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر۲۰–۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان در این خصوص مینویسد سیمان یا سمنت واژه‌ایست که از لغت سمنتوم رومی گرفته شده و قدمت آن به پیش از میلاد می‌رسد. مصرف آن در ساختمان پانتئون شهر رم واقع در ایتالیا که مربوط به ۲۷ سال قبل از میلاد است، دیده شده‌است. در ساختمان گنبد این بنا که ۴۳ متر قطر دارد، مخلوطی از خرده‌سنگ و آهک پخته به کار رفته ‌است.

     اما کشف سیمان به شکل امروز مربوط است به یک انگلیسی بنام ژوزف اسپدین که از پختن آهک و خاک رس در حرارت بالا و آسیاب کردن آن موفق شد ابتدایی‌ترین نوع سیمان را کشف نموده و آن را در تاریخ ۲۱ اکتبر ۱۸۲۴ به نام خود در انگلستان ثبت نماید و نام محصول به دست آمده را سیمان پرتلند گذاشت. علت این نامگذاری همان‌طور که گفته شد آن است که سیمان از سمنتوم رومی گرفته شده‌است و پرتلند نام جزیره‌ایست در انگلستان که رنگ سیمان پس از سخت شدن به رنگ سنگ‌های ساحلی این جزیره در می‌آید، به همین دلیل نام پرتلند را به دنبال سیمان برای آن انتخاب نموده‌اند. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در این خصوص مینویسد البته قبل از ژوزف اسپدین، اشخاص دیگری در فرانسه و انگلستان از پختن خاک رس و سنگ آهک مصالح مشابهی به دست آوردند ولی هیچ‌کدام کار خود را دنبال نکرده و محصول خود را به ثبت نرساندند، ژوزف اسپدین نخستین شخصی بود که سیمان را در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان به ثبت رسانده و آن را ابتدا برای ساخت فانوس دریایی مورد استفاده قرار داد.

     سیمان محصولی استراتژیک و یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی است. و تقریبا برای هر نوع بنایی بکار میرود. موارد استفاده از سیمان در بنایی بسیار زیاد است که میتوان از دیوارکشی آجری و بلوکی، دیوارهای پیش‌ساخته، استفاده در نما و کف، ستون و پی و تقریبا در هر جایی از یک ساختمان کاربرد دارد. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان این خصوص مینویسد سیمان یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی و جزئی اصلی از ملات سیمان و ماسه است که برای چسباندن سایر مصالح نظیر آجر و بلوک‌های سفالی و . . . بکار میرود.

     سیمان انواع متعدد و گوناگونی دارد که هر یک روش تهیه مخصوص خود و همینطور کاربرد متفاوت دارد: سیمان پرتلند، سیمان ضدسولفات، سیمان مخصوص چاه‌های نفت، سیمان ضدآب، سیمان رنگی، سیمان سفید، سیمان های نسوز و . . . از جمله این موارد است.

     دو نوع مهم از سیمان که طیف گسترده‌ای از موارد مصرف را شامل میشوند عبارتند از سیمان خاکستری و سیمان سفید.

سیمان خاکستری:

     این نوع سیمان تقریبا در هر جایی در ساختمان قابلیت مصرف دارد. از فونداسیون و ستون تا دیوارها تا . . . حتی در نمای ساختمان بتن‌‌ریزی، چسباندن کاشی و سرامیک، ساخت دیوار، دیوارهای پیش‌ساخته شهری، پل، ساخت لوله‌های انتقال آب، سدسازی و راه‌سازی، تونل، نصب دستگاه‌های کارخانه، پناه‌گاه، جدول خیابان‌ها و تقریبا در هر نقطه‌ای میتوانید به وضوح آن را بیابید. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان این خصوص مینویسد جالب است بدانید همین سیمان با این گستردگی مصرف در ترکیب با برخی مواد و مصالح دیگر کاربردهای دیگری نیز بر آن افزوده میشود. چسب سیمان و چسب بتن یک از متداول‌ترین مواد افزودنی به سیمان است.

سیمان سفید:

     کاربرد اصلی سیمان سفید در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان می باشد. همانطور که از نام آن مشخص است سفیدرنگ میباشد. استفاده از سیمان سفید در دوغاب، در سرامیک کف ساختمان و بندکشی نما از دیگر موارد استفاده آن است.

تفاوت سیمان سفید و سیمان خاکستری:

     اجزای تشکیل‌دهنده سیمان خاکستری: مصالح آهکرسسیلیس – اکسیدهای معدنی شامل آهن، سدیم، منیزیم، پتاسیوم و آلومینیوم. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان در این خصوص مینویسد به طور کلی سیمان از ترکیب آهک و رس بدست می‌آید و رنگ تیره و خاکستری سیمان به دلیل وجود سولفات آهن و منیزیم و همینطور دود ناشی از سوخت می‌باشد.

     برای تهیه سیمان سفید از رس با میزان سولفات آهن و منیزیم کمتری استفاده میشود. کمتر از 8 درصد. همچنین برای ترکیب و پخت مصالح اولیه سیمان از سوختی بدون دوده استفاده میشود و در آسیاب کردن کلینکر(محصول بدست آمده از ترکیب رس و آهک در کوره) جهت سفیدتر شدن و همینطور استحکام پودرسنگ گچ به آن اضافه میشود. هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان این خصوص مینویسد یکی دیگر از تفاوت های سیمان سفید و خاکستری قیمت آن است که تقریبا سیمان سفید قیمتی دو برابر سیمان خاکستری دارد. به همین دلیل در هنگام تولید ملات سیمان سفید که معمولا برای تمیزکاری و کار در نما استفاده میشود باید دقت کرد که آلودگی محیط، ابزارها و ظروف محتوی رنگ ملات سیمان سفید را تغییر ندهد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید