از عرضه سیمان در بورس کالا پاسداری می کنیم

بورس کالا

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

خلاصه خبر


     مدیرعامل گروه توسعه ملی اعلام می کند که شروع عرضه سیمان در بورس کالا حاصل زحمات سنوات متمادی تمامی دست اندرکاران این حوزه به خصوص هلدینگ های سیمانی بوده که باید از آن به نحو احسن پاسداری شود؛ چرا که واسطه هایی که ازین حرکت ملی در زیان هستند با فرصت طلبی از نوسانات قیمت که به دلیل قطع برق اتفاق افتاده برای ناکامی عرضه سیمان در بورس کالا تلاش می کنند که خوشبختانه با تصمیمات مجلس، اقدامات سازمان بورس و حمایت شرکت ها، این جریان خنثی شده است.

     امیر تقی خان تجریشی، در این خصوص افزود: گروه توسعه ملی با راهبری هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان(سیدکو) در مدت حدود 3 ماه که از آغاز عرضه سیمان در بورس کالا می گذرد، بیش از 700 هزار تن عرضه انواع محصولات سیمانی در تالار نقره ای داشته و همین موضوع می تواند به عزم این هلدینگ برای افزایش نقش آفرینی خود در اقتصاد شفاف و مولد کشور اشاره کند و کارنامه ای قابل قبول از این قطب سیمانی در آینده معاملات شفاف سیمان نشان دهد.

     به گفته وی هم اکنون محصولات شرکت های سیمان شمال، سیمان مازندران، سیمان کرمان، سیمان فیروزکوه، سیمان قاین، سیمان داراب و سیمان غرب در بورس کالا پذیرش و عرضه شدند که امیدوارم در آینده نزدیک، شرکت های دیگر زیرمجموعه هلدینگ سیدکو نیز به جمع عرضه کنندگان سیمان در بورس کالا اضافه شوند.

مشروح خبر


      با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود خبرها حاکی از آن است امیر تقی خان تجریشی، مدیرعامل گروه توسعه ملی در این خصوص افزود: گروه توسعه ملی با راهبری هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان(سیدکو) در مدت حدود 3 ماه که از آغاز عرضه سیمان در بورس کالا می گذرد، بیش از 700 هزار تن عرضه انواع محصولات سیمانی در تالار نقره ای داشته و همین موضوع می تواند به عزم این هلدینگ برای افزایش نقش آفرینی خود در اقتصاد شفاف و مولد کشور اشاره کند و کارنامه ای قابل قبول از این قطب سیمانی در آینده معاملات شفاف سیمان نشان دهد.

      مدیرعامل گروه توسعه ملی گفت: شرکت های سیمانی در سال های اخیر همواره با معضل سوخت در فصل سرد مواجه بودند. هر ساله در فصل زمستان همزمان با سرد شدن هوا، گاز شرکت های سیمانی قطع می شود، هرچند کارخانه های تولیدکننده سیمان معمولاً تولید خود را طوری مدیریت می کنند که اثر قطع گاز بر عملیات شرکت را کنترل کنند و در زمستان که مصرف سیمان به دلیل کاهش ساخت و ساز کمتر است، در زمان قطع گاز، کارخانه های سیمان به تعمیرات اساسی خود می پردازند؛ همچنین در برخی از زمان ها نیز با قطع گاز، مازوت را به عنوان سوخت جایگزین استفاده می کنند که در این مورد هم نرخ خرید مازوت از شرکت ملی پخش و آلودگی ناشی از مصرف مازوت همواره محل بحث بوده است.

     وی افزود: اما در سال جاری اتفاقی که گریبان گیر این صنعت شده، این است که در تابستان همزمان با گرم شدن هوا با توجه به افزایش مصرف برق، برق تعدادی از کارخانه های سیمان قطع شد و مشکلاتی را در عرضه سیمان به بازار فراهم کرد که امیدوارم این روند، تداوم نداشته باشد.

افزایش شمار خریداران سیمان در بورس

    مدیرعامل هلدینگ گروه توسعه ملی در ادامه به موضوع استانداردهای قیمت این صنعت پرداخت و گفت: نسبت قیمت سیمان به فولاد(میلگرد) بر اساس مقیاس های جهانی 1 به 10 است. به عبارتی سیمان معادل 10 درصد از قیمت فولاد قیمت گذاری می شود که در ایران بر اساس قیمت هر تن سبد میلگرد مخلوط بورس کالا به قیمت هر تن سیمان فله تیپ 2 مطابق با نامه اخیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان این نسبت حدود 1 به 38 است.

تاکنون عرضه 616 هزار تن سیمان در بورس کالا ثبت شده است.

     این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: همانطور که از طریق بورس کالا نیز قابل ردیابی است طی مدت عرضه سیمان در بورس کالا، شمار زیادی از خریداران واقعی به ارائه سفارش های خرید اقدام کردند و همین موضوع نشان دهنده توزیع مناسب از طریق بورس کالا است، زیرا کارکرد درست مکانیزم عرضه و تقاضا را نشان می دهد که برخی از روزها قبل از قطعی برق کارخانه ها، حتی برای سیمان تقاضاکننده ای وجود نداشته پس این مکانیزم به هیچ وجه نمی تواند نقشی در تعیین قیمت سیمان داشته باشد بلکه قطعی برق و شفاف نبودن روندها در بازار آزاد باعث ایجاد التهاب قیمتی در بازار سیمان شده است.

پاسداری از بازار سرمایه و شفافیت اقتصادی

مدیرعامل هلدینگ گروه توسعه ملی اظهار کرد: شروع عرضه در بورس کالا حاصل زحمات سنوات متمادی تمامی دست اندرکاران این حوزه به خصوص هلدینگ های سیمانی از جمله سیدکو بوده و موضوعی است که باید از آن به نحو احسن پاسداری شود. چرا که واسطه هایی که از این حرکت ملی در زیان هستند، با فرصت طلبی از نوسانات قیمت که به دلیل قطع برق اتفاق افتاده است، در جهت ناکام کردن عرضه سیمان در بورس کالا سوء استفاده می کنند که خوشبختانه با تصمیمات مجلس در حمایت از بورس کالا و اقدامات سازمان بورس ناکام ماند.

عرضه سیمان همه شرکت های توسعه ملی و سیدکو در بورس

     او تأکید کرد: اکنون وظیفه ماست که از این نهال تازه کاشته شده در بورس کالا حمایت کنیم که با یاری خداوند تعالی به نتیجه دلخواه در جهت افزایش سودآوری کارخانه های سیمانی و همچنین انتفاع مصرف کننده نهایی سیمان منجر شود. بنابراین شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان(سیدکو) تصمیم دارند که طی برنامه ای منظم و مدون که دستورالعمل آن نیز به شرکت ها ابلاغ شده، کلیه محصولات سیمانی هلدینگ را به منظور حمایت از اتفاق بزرگ عرضه سیمان در بورس کالا در جهت شفافیت هر چه بیشتر در بورس کالا عرضه کنند.

     به گفته وی هم اکنون محصولات شرکت های سیمان شمال، سیمان مازندران، سیمان کرمان، سیمان فیروزکوه، سیمان قاین، سیمان داراب و سیمان غرب در بورس کالا پذیرش و عرضه شدند که امیدواریم در آینده نزدیک، شرکت های دیگر زیر مجموعه هلدینگ سیدکو نیز به جمع عرضه کنندگان سیمان در بورس کالا اضافه شوند.

      تجریشی تأکید کرد: شروع عرضه سیمان در بورس کالا پایان کار نیست و اتفاقا ابتدای کار است و باید هوشیار و مراقب باشیم چون می دانیم که شبکه مافیای قدرت واسطه های معاملات سیمان، در مقابل مسیر شفاف توزیع مستقیم «از تولیدکننده به مصرف کننده» بیکار نمی نشینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید