بحران تابستانی و زمستانی در سیمان

دسته بندی : اخبار روز | شرکت آسیا مواد شاهرود | فروش سیمان
cement

شرکت آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

خلاصه خبر


عبدالرضا شیخان / دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:

           قطع انرژی واحدهای تولیدی به خصوص صنایعی همچون فولاد و سیمان که جزو صنایع انرژی بر محسوب می شوند، به رویه ای تکراری برای زمان های چالش تأمین انرژی در کشور تبدیل شده است. به این ترتیب هرازگاهی که به هر دلیلی تأمین برق یا گاز در کشور دچار چالش می شود، سیاستگذاران در ابتدا به فکر قطع برق یا گاز واحدهای صنعتی می افتند. این در حالی است که قطع انرژی یک بنگاه تولیدی می تواند تبعات زیادی را برای آن مجموعه و در ادامه حتی اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد که متأسفانه در تصمیم گیری ها به این موضوع چندان توجه نمی شود.

          زمزمه های التهاب در بازار سیمان کشور تنها اندکی پس از دستور توقف تولید سیمان سازان در بازار بروز کرده است. در حال حاضر واحدهای سیمانی که محصولی برای عرضه دارند کالای خود را با قیمت مصوب تحویل بازار می دهند، اما توقف تولید باعث شده تا روند عرضه و تقاضا متوقف شود و باید منتظر تأثیر این افت عرضه بر قیمت ها در بازار بود.

شرح خبر


قطع انرژی واحدهای تولیدی به خصوص صنایعی همچون فولاد و سیمان که جزو صنایع انرژی بر محسوب می شوند، به رویه ای تکراری برای زمان های چالش تأمین انرژی در کشور تبدیل شده است. به این ترتیب هرازگاهی که به هر دلیلی تأمین برق یا گاز در کشور دچار چالش می شود، سیاستگذاران در ابتدا به فکر قطع برق یا گاز واحدهای صنعتی می افتند. این در حالی است که قطع انرژی یک بنگاه تولیدی تبعات زیادی را برای آن مجموعه و در ادامه حتی اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد که متأسفانه در تصمیم گیری ها به این موضوع چندان توجه نمی شود.

     عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان – ظرف هفته های اخیر نیز کشور با مشکل جدی در تأمین برق روبرو شد و در نتیجه به واحدهای فولادی و سیمانی کشور ابلاغ شد که حق دارند تنها 10 درصد دیماند اختصاص داده شده به خود را مصرف کنند که این موضوع به معنی توقف کامل تمامی خطوط تولید است. البته در برخی مناطق کشور به واحدهای تولیدی این اجازه داده شد که در طول ساعات شب بر میزان مصرف دیماند برق خود بیفزایند و به این تریب حداقلی از تولید را داشته باشند. اما میزان محصول تولیدی در چند مجموعه خاص آن هم با بخشی از ظرفیت، تأمین کننده نیاز بازار نخواهد بود. به این ترتیب، این تصمیم علاوه بر آسیبی که به تولیدکننده و در نتیجه بدنه اقتصادی کشور می زند، می تواند بازار مصرف را نیز دچار التهابات جدی کند.

      زمزمه های التهاب در بازار سیمان کشور تنها اندکی پس از دستور توقف تولید سیمان سازان در بازار بروز کرده است. در حال حاضر واحدهای سیمانی که محصولی برای عرضه دارند کالای خود را با قیمت مصوب تحویل بازار می دهند، اما توقف تولید باعث شده تا روند عرضه و تقاضا متوقف شود و باید منتظر تأثیر این افت عرضه بر قیمت ها در بازار بود. حتی اگر در روزهای پیش رو نیز بنگاه های تولیدی اجازه مصرف برق و تولید را پیدا کنند، بازه زمانی حداقل سه هفته ای تا یکماهه نیاز است تا تولید سیمان به وضعیتی برسد که کمبود ایجاد شده ظرف این بازه زمانی را جبران کرده و بازار به وضعیت نرمال برگردد.

      سال گذشته حدود 13 درصد بر میزان تقاضای داخلی سیمان افزوده شد؛ همچنین در سه ماهی ابتدایی امسال نیز حدود 4 درصد بر تقاضای داخلی سیمان نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزوده شد. این رشد تقاضا در بخش سیمان در حالی به وقوع پیوست که از میزان ساخت و ساز و پروژه های عمرانی در کشور کاسته شده بود؛ اما از آنجا که در این بازه زمانی قیمت سیمان نسبت به سایر مصالح ساختمانی رشد کمتری داشت، الگوی مصرف مصالح ساختمانی در کشور تغییر کرد و همین موضوع باعث شد تا شاهد افزایش تقاضای مصرفی برای سیمان باشیم.

     در عین حال زمستان سال گذشته واحدهای سیمان در مقطعی با قطعی گاز روبرو شدند که تا زمان جایگزینی سوخت دوم با گاز مدتی تولید در این واحدها متوقف شد. همچنین برخلاف شیوه معمول در بهمن سال گذشته بخش سیمان کشور حدود 3 هفته با قطعی برق روبرو بود. به این ترتیب قطعی برق و گاز در زمستان سال گذشته نیز بازار سیمان را با کمبود عرضه روبرو کرده بود. تمام تلاش تولیدکنندگان این محصول تا خرداد ماه امسال به رفع کمبود بازار به علت رشد تقاضا و جبران کسری عرضه در زمستان سال گذشته انجامیده بود و به تازگی بازار سیمان از التهاب عدم توازن عرضه و تقاضا خارج شده بود که دستور توقف تولید مجدد گریبانگیر این بخش شد. مسئولان که دفعتی تصمیم بر قطع واحدهای تولیدی می گیرند مسبب التهاب بازار کالاهای نهایی هستند.

برچسب ها : اخبار,اخبار سیمان,اخبار قطعی برق,خبر روز سیمان,خبر سیمان,سیمان چه خبر؟,سیمان خبر,قطع برق و سیمان

محصولات ما

آخرین مطالب وبسایت

نوشته قبلی
وزارت صمت مخالف عرضه سیمان در بورس کالا
نوشتهٔ بعدی
افزایش 2.5 برابری قیمت سیمان از کارخانه تا بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست