اصلاح ساز و کار عرضه سیمان در بورس کالا پیگیری می شود.

pic cement

 

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز بورس سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود  خبرها حاکی از آن است پیمان کاران و فعالان حوزه ساختمان، عرضه منطقی سیمان با قیمت متعارف و بر اساس نیاز در راستای مقابله با بروز انحصار مجدد در بورس کالا را پیگیری می کنند.

در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی وضعبت عرضه سیمان در بورس کالا بررسی شد. پیمانکاران و فعالان حوزه ساختمان عرضه منطقی سیمان با قیمت متعارف و بر اساس نیاز در راستای مقابله با بروز انحصار مجدد در بورس کالا را خواستار شدند.

کارگروه تخصصی شورای گفت و گو در تازه ترین نشست با هدف رسیدن به مجموعه ای یکپارچه از مطالبات بخش خصوصی درباره عرضه سیمان در بورس کالا نشستی را با حضور نمایندگان انجمن شرکت های راهسازی ایران، کارخانه های تولیدکننده سیمان، سندیکای شرکت های ساختمانی و اتاق ایران برگزار کرد.

در این نشست اتخاذ سازوکار بهینه برای عرضه منطقی سیمان با قیمت متعارف مورد تأکید قرار گرفت. بر این اساس پیشنهاد شد با پذیرش منطق عرضه سیمان در بورس کالا، اصلاح روند کار در دستور قرار بگیرد.

در این رابطه محسن عامری، مدیر اجرایی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با بیان مطلب که در خرداد سال جاری عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد، تشریح کرد: از این تاریخ مصرف کنندگان سیمان باید از بورس کالا کد مربوطه را دریافت و نسبت به ثبت سفارش از طریق کارگزاری اقدام و از انبار کارخانه، محصول موردنظر را دریافت کنند.

او تصریح کرد: بورس کالا شفافیت بین عرضه و تقاضا و قیمت گذای بدون دخالت واسطه ها را دنبال می کند. البته برای حضور موفق زیرساخت های لازم را فراهم کنیم، متاسفانه در ارتباط با سیمان شرایط مهیا نبود و بدون اطلاع رسانی قبلی این روند آغاز شد تا آنجا که بسیاری از شرکت ها برای حضور در این بازار آمادگی لازم را نداشتند.

بر اساس اظهارات عامری، زمان بر بودن ورود دریافت کد بورسی اشخاص حقوقی و عدم توجه به اهلیت خریداران از بورس موجب شده تا شرایط عرضه سیمان در بورس کالا مورد تأیید پیمانکاران و مصرف کنندگان نهایی این محصول نباشد.

در این رابطه علی آزاد، دبیر انجمن شرکت های راهسازی ایران ورود محصولاتی چون قیر، سیمان و غیره به بورس را همراه با افزایش چند برابری قیمت این محصولات عنوان کرد و تأکید کرد: وقتی عرضه محصولی وارد بورس می شود باید به شرایط تولید آن توجه کنیم، آزادسازی اقتصاد، ایده خوبی است؛ اما زمانی که زیرساخت ها مهیا باشد باید این ایده را اجرایی کنیم.

این فعال اقتصادی پیشنهاد داد: بهاء محصولاتی چون قیر، سیمان و میلگرد برای مصارف داخلی مانند گذشته مطابق نرخ های مصوب تعیین شود و مازاد بر مصرف داخلی این مصحولات در بورس مورد معامله قرار بگیرد. نفس بورسی شدن این محصولات خوب است اما زمانی که در کل کشور و در همه بخش ها همین سیاست پیاده شود. نمی توان بخشی از اقتصاد را آزاد کنیم و بخش دیگر را دولتی نگهداریم.

قباد چوبدار از انجمن شرکت های راهسازی ایران به طور کلی میزان تولید سیمان را پیش از نیاز داخل ارزیابی کرد و گفت: در شرایطی کا مازد عرضه داریم، کمبود و افزایش قیمت سیمان بی معناست. عرضه سیمان در بورس کالا اقدام خوبی است؛ اما روش آن در ایران درست نیست.

او تأکید کرد: مصرف کنندگان سیمان در ایران به طور عمده مجریان پروژه های عمرانی هستند. بنابراین پیشنهاد می کنیم نیاز پروژه های عمرانی از سایر عرضه ها جدا شود تا زمانی که بسترها مهیا شد. به نظر می رسد در حال حاضر عرضه کنندگان کمتر از موجودی، عرضه می کنند. بنابراین باید روی این بخش نظارت کافی وجود داشته باشد.

در عین حال عبدالرضا شیخان، نماینده کارخانه های تولیدکننده سیمان، مدافع عرضه سیمان در بورس کالا بوده و این شیوه را نسبت به گذشته و فروش سنتی سیمان، مناسب تر می داند.

به اعتقاد این فعال اقتصادی بورس، خرید و فروش ها را شفاف می کند فقط برای رسیدن به شرایط ایده آل به گذشت زمان نیاز داریم.

او در ادامه ظرفیت تولید سیمان در کشور را حدود 89 میلیون تن برآورد و مصرف ماهانه داخل کشور را بین 4.5 تا 5.5 میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 79 کارخانه سیمان در کشور فعال هستند.

شیخان در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات این صنعت و عدم توان تولید در زمان قطعی برق و نبود سوخت کافی اشاره کرد. بر اساس گفته های او در سال جاری قیمت تمام شده تولید و تأمین تجهیزات لازم بسیار گران شده است.

نماینده کارخانه های تولیدکننده سیمان درباره عرضه سیمان از خرداد سال جاری در بورس کالا گفت: تعدادی از شرکت های سیمانی در این تاریخ وارد بورس کالا و موفق به عرضه شدند. قیمت های پایه همان قیمت مصوب بود البته در رقابت ممکن است مقداری کم و زیاد شود. متأسفانه در همان زمان با قطعی برق مواجه شدیم و به دنبال آن تولید و عرضه کاهش یافت.

او ادامه داد: امروز همه کارخانه های سیمان موظفند در بورس عرضه کنند. البته هنوز وضعیت تأمین برق کامل نشده و همچنان تولید به وضعیت قبل برنگشته است.

شیخان از تهیه دستورالعملی درباره چگونگی عرضه سیمان در بورس کالا به همت ستاد تنظیم بازار خبر داد و گفت: تمام آنچه در این نشست به عنوان مطالبه مطرح شد در این دستورالعمل آمده است. از طرفی در نظر گرفتن تالار اختصاصی برای سیمان را دنبال می کنیم و احتمال دارد بتوانیم بر اساس این دستورالعمل هر روز امکان عرضه داشته باشیم.

عباس جبال بارزی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نیز تصریح کرد: این موضوع تک بعدی نیست و باید از جنبه های مختلف به این موضوع توجه کنیم. باید منافع همه ذی نفعان حفظ شود و لازمه آن، طراحی مکانیزم منطقی و بدون دخالت نهادهای دولتی و غیره بر عرضه و تقاضاست.

عرضه سیمان در بورس خوب است؛ اما این عرضه نیازمند سازوکار منطقی است تا دچار بازار سیاه نشود.

چه تضمینی برای جلوگیری از این مسئله وجود دارد؟ امروز مصرف کننده نهایی قادر به خرید سیمان در بورس نیست. همین وضعیت را در پتروشیمی ها، فولاد و مواد پلی متری شاهد هستیم. اگر مکانیسمی طراحی شود تا منافع پیمان کاران و مصرف کننده واقعی حفظ شود، در بورس بسیار مناسب است در غیر این صورت مشکلات از این که هست بیشتر می شود.

در این ارتباط محمد تکلی، نماینده سندیکای شرکت های ساختمانی نیز با تأیید آنچه درباره چگونگی عرضه سیمان در بورس کالا مطرح شد، خواستار عرضه منطقی و اصولی این محصول شد.

در نهایت عامری، با توجه به رویکرد کلان حاکمیت و مسیرهای پیشرفتی که در دنیا تجربه شده است، تأکید کرد: امکان خروج محصولاتی که امروز در بورس عرضه می شوند، یعید به نظر می رسد، بنابراین پیشنهاد این است که توجه به تجربه 5 ماهه از عرضه سیمان در بورس، اول تسهیل و رفع مشکلات دریافت کد بورسی متقاضیان حقوقی و در ادامه افزایش تعداد روزهای عرضه سیمان در بورس کالا را دنبال کنیم.

او ادامه داد: البته در این بین مسائلی مطرح است که به سایر حوزه ها مربوط می شود، مانند قطعی برق و تامین سوخت مورد نیاز صنایع و مواردی از این دست. در هر صورت باید منطق عرضه سیمان در بورس کالا را بپذیریم اما سازوکار آن را باید اصلاح کنیم.

عامری تأکید کرد: دبیرخانه شورای گفت و گو برای اینکه انجمن ها بتوانند نقطه نظرات خود را درباره دستورالعمل عرضه سیمان در بورس کالا ارائه دهند با ستاد تنظیم بازار مکاتبهای خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید