سوخت و چالشی سه گانه برای سیمانی ها

دسته بندی : اخبار روز | هلدینگ آسیا مواد شاهرود | فروش سیمان
cement

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

          با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود  خبرها حاکی از آن است سال گذشته قیمت مازوت 300 تومان بود که با احتساب هزینه 250 تومانی حمل به 550 تومان می رسید. حال آنکه در همان مقطع قیمت گاز طبیعی کمتر از 200 تومان بود ولی قیمت گاز طبیعی در مهرماه امسال به 450 تومان رسید.

با کاهش تدریجی دمای هوا، گاز سیمانی ها یکی پس از دیگری قطع می شود و ظاهراً کارخانه های سیمانی مازوت را جایگزین گاز کرده اند؛ این در حالی است که شائبه هایی در رابطه با تاثیر استفاده از مازوت در بهای تمام شده سیمان و همچنین مشکلات زیست محیطی که استفاده از مازوت به دنبال دارد، مطرح شده است.

رضا نیک پور مدیرعامل شرکت سیمان کردستان در گفت و گو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: بحث تأمین سوخت(برق و گاز) یکی از چالش های صنعت سیمان بوده و از سال های دور با مشکل کمبود گاز در فصل زمستان مواجه بوده ایم و از سال گذشته، قطعی برق در فصل تابستان هم به مشکلات سیمانی ها اضافه شده است.

وی افزود: با قطعی گاز در شروع فصل سرما، مازوت جایگزین گاز در کارخانه های سیمانی می شود اما؛ مقاومت های زیست محیطی در برابر استفاده از مازوت در این کارخانه ها، بیشتر در کلان شهرهای با معضل آلودگی هوا مطرح بوده و مختص به کل صنعت نیست؛ چرا که بیشتر کارخانه های سیمانی در خارج از محدوده شهری قرار دارند و اصولا با چنین مهضلی روبرو نیستند.

نیک پور تصریح کرد: از سوی دیگر، کارخانه هایی که در شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان و . . . قرار دارند، قطعاً دچار مشکل خواهند شد و علاوه بر آن که در فصل زمستان احتمالا گاز ندارند، از مصرف مازوت هم محروم هستند.

خوشبختانه در شرکت سیمان کردستان، محدودیتی برای استفاده از مازوت به جای گاز وجود ندارد و امکان تولید با استفاده از مازوت را داریم. نکته اینجاست که در چند سال گذشته کیفیت مازوت افت کرده است.

این کارشناس صنعت سیمان با اشاره به افت کیفی مازوت اظهار کرد: در نظر داشته باشید که در دهه های گذشته، کارخانجات سیمانی اصلا گازسوز نبودند و کلاً با استفاده از مازوت تولید میکردند و مشکل خاصی هم وجود نداشت.

اما در چند سال اخیر علاوه بر آن که قیمت تمام شده مازوت برای سیمانی ها به سبب هزینه های حمل، افزایش یافته؛ کیفیت مازوت هم افت داشته و این افت کیفی به خطوط تولید آسیب رسانده است.

نیک پور در رابطه با تاثیر استفاده از مازوت به جای گاز طبیعی بر هزینه های سیمانی ها گفت: تا سال گذشته که در فصل زمستان با قطعی گاز، ناچار به استفاده از مازوت در شرکت های سیمانی بودیم با وجود استفاده از مازوت با قیمت دولتی و با احتساب هزینه های حمل، هزینه های انرژی در شرکت های سیمانی رشد قابل توجهی پیدا می کرد.

وی گفت: مثلاً سال گذشته قیمت مازوت 300 تومان بود که با احتساب هزینه 250 تومانی حمل، به 550 تومان می رسید. حال آنکه در همان مقطع قیمت گاز طبیعی کمتر از 200 تومان بود.

قیمت گاز طبیعی در مهرماه امسال به 450 تومان رسید و شنیده ها حاکی از آن است که قرار است دولت امسال مازوت را با نرخ گاز حساب کند که در آن صورت، قیمت تمام شده مازوت با احتساب هزینه حمل به 750 تومان خواهد رسید.

نیک پور اضافه کرد: سهم مازوت در قیمت تمام شده سیمان سال گذشته کمتر از 10 درصد بوده که امسال به حدود 20 درصد رسیده است. حال آنکه قیمت سیمان پاکتی امسال نسبت به سال گذشته رشدی نداشته است.

در مجموع می توان گفت پارامترهای اثرگذار بر بهای تمام شده سیمان در یک سال گذشته، رشد 2 تا 3 برابری داشته و در صورت تداوم وضعیت فعلی، در چند ماه آینده سیمانی ها زیان ده خواهند شد.

برچسب ها : اخبار,اخبار سیمان,بورس سیمان,خبر روز سیمان,خبر سیمان,سیمان چه خبر؟,سیمان خبر,سیمان و بورس,عرضه سیمان

……………… محصولات ما ………………

………………….. مقالات …………………..

در مورد سیمان چه می دانید؟

سیمان چیست؟      هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است که با مقالاتی ضمن فروش سیمان اطلاعاتی در رابطه با سیمان و مسائل مرتبط با…
نوشته قبلی
اصلاح ساز و کار عرضه سیمان در بورس کالا پیگیری می شود.
نوشتهٔ بعدی
مذاکره برای افزایش قیمت سیمان در بورس کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست