خطر استهلاک کارخانه های سیمانی

دسته بندی : اخبار روز | هلدینگ آسیا مواد شاهرود | فروش سیمان
pic cement

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود  خبرها حاکی از آن است افزایش قیمت سیمان در هفته های اخیر ممکن است در نگاه اول اتفاقی مثبت برای شرکت های سیمانی جلوه کند و حتی سبب رشد قیمت سهام و سود قابل توزیع این شرکت ها شود، اما آیا برای آینده صنعت سیمان هم سودآور است؟ اصولاً قیمت های کنونی سیمان تا چه اندازه واقعی است؟ آیا حتی قیمت های آزاد سیمان یا قیمت های توافق شده در بورس کالا این صنعت را نجات می دهد؟

علی غفوری – دبیر گروه شرکت ها – روزنامه دنیای اقتصاد – کارخانه های سیمانی کشور عمدتاً یا با کمک ارزهای دولتی و کمک های ویژه ساخته یا در شرایط خاص و ثبات قیمت دلار بین سال های 81 تا 90 احداث شده اند. در این سال ها ظرفیت صنعت سیمان از 32 میلیون تن به بالای 70 میلیون تن رسید و این روند بعدها تا حدود 20 میلیون تن دیگر اضافه شد، اما اکنون با دلار 70 میلیون تن رسید و این روند بعدها تا حدود 20 میلیون تن دیگر اضافه شد، اما اکنون با دلار 27 هزار تومانی و افزایش سرسام آور هزینه ها دیگر بعید است که بتوان کارخانه سیمان احداث کرد.

سیمان هم صنعتی آلاینده است و هم انرژی بر. اساسا معلوم نیست حتی صادرات آن برای کشور مقرون به صرفه باشد چرا که مخلوطی از سرمایه گذاری دولتی و نیمه دولتی، انرژی یارانه ای و فروش محیط زیست نتیجه اش صادرات میلیون ها تن سیمان است.

البته اکنون کار از این حرف ها گذشته و نزدیک به 90 میلیون تن ظرفیت سیمان ایجاد شده است و نمی توان آن را رها کرد، اما اکنون این خطر وجود دارد که با خروج سود از کارخانه ها و عدم سرمایه گذاری های پایه ای، 5 سال بعد با انبوهی کارخانه مستهلک شده مواجه شویم که نه می توانند سیمان ارزان بدهند و نه پولی برای اورهال دارند.

پس بهتر است مدیران عامل این شرکت ها، سهامداران اصلی و مسئولان دولت جدید از هم اکنون به فکر باشند. بهتر است بخشی از سود ناشی از رشد قیمت سیمان از هم اکنون برای بازسازی کارخانه ها کنار گذاشته شود تا هم مشمول مالیات های سنگین نشود و هم کارخانه ها به تدریج نوسازی شوند.

برچسب ها : اخبار سیمان,برچسب ها اخبار,بورس سیمان,خبر روز سیمان,خبر سیمان,سیمان چه خبر؟,سیمان خبر,سیمان و بورس,عرضه سیمان

……………… محصولات ما ………………

………………….. مقالات …………………..

در مورد سیمان چه می دانید؟

سیمان چیست؟      هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است که با مقالاتی ضمن فروش سیمان اطلاعاتی در رابطه با سیمان و مسائل مرتبط با…
نوشته قبلی
مجلس کاهش قیمت سیمان و مصالح ساختمانی را دنبال می کند.
نوشتهٔ بعدی
بازگشت سیمان به قیمت اولین هدیه دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست