سالروز تأسیس صنعت سیمان ایران گرامی باد

cement

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

      با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود  خبرها حاکی از آن است هیأت مدیره انجمن، ضمن ارج نهادن به پیشکسوتان و قدردانی از تلاش و زحمات تمامی مدیران – کارشناسان – تکنسین ها و کارگران این صنعت، سالروز تأسیس صنعت سیمان را به تمامی همکاران و دست اندرکاران این صنعت پایه تبریک عرضه می نماید.

    نخستین گام برای راه اندازی صنعت سیمان را در ایران، علی قلی خان سپاهی دنبلی ملقب به مهندس الدوله برداشت که در سال 1292 خورشیدی از پلی تکنیک زوریخ فارغ التحصیل شده بود.

      او در سال 1295 خورشیدی قراردادی برای کسب امتیاز انحصاری سخت کارخانه سیمان با وزارت فوائد عامه بست اما چون مجلس شورای ملی تا چنج سال بعد به دلیل شرایط جنگی تعطیل بود و امتیازهای انحصاری باید به تصویب مجلس می رسید.

      این قرارداد به اجرا درنیامد. در آن زمان، سیمان ایران از روسیه تأمین و از باکو وارد کشور می شد. بهاء هر خروار سیمان پنجاه تومان بود اما مهندس الدوله وعده داده بود که هر خروار سیمان را با بهاء تمام شده خرواری سه تومان عرضه کند.

از آغاز قرن چهاردهم خورشیدی رویکرد جدیدی به سوی توسعه اقتصادی و مدرن سازی کشور مدنظر قرار گرفت.

     به تبع آن طرح های بسیاری از قبیل خطوط راه آهن، سدها، جاده ها، اماکن آموزشی و عمومی متعددی در دستورکار قرار گرفت.

     رشد واردات سیمان به حدی بود که در سال 1314 ایران چهارمین کشور وارد کننده سیمان جهان به شمار می رفت.

     توجه به این نکته که ایران در منطقه ای واقع شده که سلسله کوه های آهکی آن را احاطه نموده است، اندیشه ساخت کارخانه سیمان را پدیدار ساخت.

      در سال 1307 مطالعات لازم برای ایجاد اولین کارخانه سیمان آغاز گردید و در روز 8 دی ماه 1312 اولین کوره سیمان ایران با ظرفیت 100 تن در روز در «شرکت سیمان ری» به بهره برداری رسید و در 25 دی ماه به طور رسمی افتتاح شد.

      رشد بالای مصرف به دنبال افزایش ساخت و ساز و برنامه های توسعه ای کشور از آن موقع تاکنون سبب شده تا صنعت سیمان کشور همواره با افزایش ظرفیت تولید همراه باشد .

      امروز صنعت سیمان ایران با 77 واحد تولیدی و 91 میلیون تن ظرفیت تولید، رتبه 7 تولید سیمان در جهان را دارد و در حالی وارد حالی هشتاد و نهمین سالروز صنعت سیمان می شویم که عرضه سیمان در بورس کالا و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا فصل نوینی را در این صنعت نوید می دهد.

      هیأت مدیره انجمن سیمان ضمن ارج نهادن به پیشکسوتان و قدردانی از تلاش و زحمات تمامی مدیران – کارشناسان – تکنسین ها و کارگران این صنعت، سالروز تأسیس صنعت سیمان را به تمامی همکاران و دست اندر کاران این صنعت پایه تبریک عرضه می نماید.

به امید روزهای بهتر برای صنایع کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید