همه سیمان کشور در دامان بورس کالا!

دسته بندی : اخبار روز | هلدینگ آسیا مواد شاهرود | فروش سیمان
Pic cement

 

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اطلاعاتی نیز در خصوص سیمان و مطالب مرتبط با آن در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان در این خصوص مینویسد سرانجام و با وجود کش و قوس های فراوان در مورد اینکه همه بورس تولیدی در کشور در بورس کالا عرضه شود یا خیر، روز گذشته وزارت صمت در ابلاغیه ای به رؤسای سازمان صمت 31 استان اعلام کرد که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است؛ ابلاغیه ای که به نظر می رسد مهر ختامی است بر هرج و مرج بازار سیمان.

به گزارش ایسنا، هنوز پای سیمان درست و حسابی به بورس کالا باز نشده بود که بحران قطعی های مکرر برق دامن کشور را گرفت و باز هم اولویت مصرف خانگی بر صنعت باعث شد برق رسانی به صنایع از جمله صنعت سیمان با محدودیت مواجه شود. اتفاقی که باعث شد قیمت هر پاکت سیمان از 30 تا 35 هزار تومان به بیش از 70 هزار تومان برسد و حتی زمزمه های پاکتی 100 هزار تومانی شدن این کالای استراتژیک نیز به گوش می رسید.

در این بین، برخی انگشت اتهام خود را به طرف بورس کالا گرفتند و عرضه سیمان در بورس را دلیل گرانی سیمان مطرح کردند.

این در حالی بود که بورسی ها بر این باور بودند که عرضه یک کالا در بورس نه تنها باعث افزایش قیمت آن نمی شود، بلکه از آنجائی که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند، باعث شفافیت معاملات و در نتیجه تعیین نرخ سیمان خواهد شد. البته این موضوع نیز حائز اهمیت بود که عرضه سیمان در بورس کالا نصفه و نیمه سیمان است. بدین صورت که مقداری سیمان وارد بورس و مقداری دیگر مستقیما به فروش می رسد. این موضوع باعث می شود تا کف بازار از نرخ های بورس تاثیر بگیرد و اختلال قیمتی به وجود بیاید.

در هر صورت چندی پیش مدیر عملیات بازار بورس کالا از انجام تمهیدات لازم برای عرضه کل سیمان تولیدی کشور در این بازار خبر داد.

عباس یعقوبی به ایسنا اعلام کرد که عرضه محصولات سیمان کل کشور در بورس کالا در کارگروه تنظیم بازار مطرح شده است و همچنان در جلسات کارشناسی بورس کالا بر این موضوع تاکید شده که همه عرضه ها از بستر این بازار انجام شود. یعنی همه شرکت ها موظف شوند که همه سیمان تولیدی خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند.

وی همچنین اعلام کرد که 56 شرکت از 78 شرکت سیمان در بورس کالا پذیرش شده اند.

این در حالی است که سازمان استاندارد کشور با ارزیابی کیفیت بتن های ساخته شده در سه ماه گذشته، با ارسال نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت خود را با توزیع سیمان در بورس اعلام کرده بود.

اولتیماتوم 2 هفته ای به سیمانی ها

با این حال و در حالی که ترمز قیمت سیمان با مدیریت مصرف برق در کشور کمی کشیده شد و قیمت هر پاکت سیمان تا 60 هزار تومان نیز کاهش یافت، وزارت صمت در ابلاغیه ای به رؤسای سازمان صمت 31 استان اعلام کرد که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع شد.

در این ابلاغیه که اسداله کشاورز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، به رؤسای سازمان صنعت و معدن و تجارت 31 استان و جنوب کرمان، آمده است:

«با عنایت به تصمیمات متخذه جهت عرضه سیمان در بورس کالا و ممنوعیت هر گونه خرید و عرضه خارج از بورس کالا، دستور فرمایید موارد ذیل در خصوص ثبت نام و مهلت اخذ کد بورسی مورد توجه و اقدام لازم قرار گرفته و گزارش اقدامات انجام شده و نتایج حاصله در پایان دو هفته به این معاونت ارسال شود:

1- کلیه واحدهای تولیدکننده سیمان که تاکنون موفق به اخذ کد بورسی نشده اند باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ این ابلاغ این نامه، در بورس کالا ثبت نام و نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام نمایند.

2- کلیه واحدهای تولیدی سیمان دارای پروانه معتبر بهره برداری از مراجع ذیربط(وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و . . .) که از سیمان به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند از جمله شرکت های بتن ساز، موزاییک سازان و . . . با توجه به ظرفیت پروانه و سیمان مورد نیاز با اخذ معرفی نامه از سازمان صمت استان ها به بورس کالا مراجعه و ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.

3- کلیه خریداران مجاز پروژه های ملی و عمرانی با اخذ معرفی نامه رسمی از معاون عمرانی استان ها و انبوه سازان با اخذ معرفی نامه از ادارات کل مسکن و شهرسازی محل اجرای پروژه باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.

4- کلیه خریداران مجاز برای مصارف عمومی و مردمی شامل: عاملان فروش سیمان(که مالک یک واحد صنفی دارای مجوز معتبر مصالح فروشی در منطقه ای مشخص با دفتر و انبار مناسب می باشند و برای عرضه سیمان با رعایت ضوابط اعلام شده از سوی کارخانه فعالیت می کنند)، شرکت های تعاونی مصالح فروشان(که از فعالیت هماهنگ و منسجم چندین عامل دارای پروانه تشکیل می گردند)، اشخاص حقیقی و حقوقی(دارای پروانه مجاز ساختمانی با تعیین میزان سیمان مورد نیاز و متناسب با پیشرفت پروژه) باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ، در بورس کالا ثبت نام و نسبت به خرید از بورس کالا اقدام کنند».

خبرنگار: پونه ترابی

دبیر: مریم طاووسی

برچسب ها : اخبار,اخبار سیمان,اطلاعات سیمان,تولید سیمان,خبر روز سیمان,خبر سیمان,سیمان,سیمان چه خبر؟,سیمان خبر,فروش سیمان

……………… محصولات ما ………………

………………….. مقالات …………………..

در مورد سیمان چه می دانید؟

سیمان چیست؟      هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است که با مقالاتی ضمن فروش سیمان اطلاعاتی در رابطه با سیمان و مسائل مرتبط با…
نوشته قبلی
مخالفت سازمان استاندارد با توزیع سیمان در بورس
نوشتهٔ بعدی
تولید سیمان در مرداد ماه امسال 4.5 میلیون تن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست