یک شرابط ویژه بورسی برای سیمان

cement

هلدینگ آسیا مواد شاهرود در زمینه فروش سیمان بر آن است تا ضمن فروش سیمان اخبار روز سیمان را نیز در اختیار شما علاقه مندان قرار دهد.

با پیگیری هلدینگ آسیا مواد شاهرود  خبرها حاکی از آن است قرار است از امروز(شنبه 3 مهر 1400) همه معاملات سیمان به صورت جداگانه در تالار بورس اختصاصی سیمان در بستر معاملاتی TTS و رأس ساعت 11 و 30 دقیقه برگزار شود.

سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان در مورد قیمت سیمان و عرضه یا عدم عرضه آن در بورس کالا، وزارت صمت حدود 20 روز قبل در ابلاغیه ای بر ممنوعیت خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا و تعیین فرصت زمانی برای حضور خریداران و فروشندگان سیمان در بورس کالا تأکید کرد و پس از آن روند حضور و پذیرش شرکت های سیمانی و همینطور خریداران سیمان در بورس سرعت گرفت. به طوریکه بر اساس اطلاعیه های مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران تاکنون 68 شرکت محصول خود را پذیرش کرده اند و چند شرکت نیز در مرحله پذیرش هستند.

طبق آخرین اخبار از ابتدای عرضه سیمان در بورس کالا که به تاریخ 9 خردادماه برمی گردد در مجموع 10 میلیون و 740 هزار و 280 تن سیمان که با تقاضای 12 میلیون و 196 هزار و 150 تنی همراه و در پایان هشت میلیون و 785 هزار و 180 تن آن معامله شده است.

بر این اساس و طبق ابلاغیه مدیر عملیات بازار بورس کالا، از امروز(شنبه 3 مهر 1400) همه معاملات سیمان به صورت جداگانه در تالار اختصاصی سیمان در بستر معاملاتی TTS و رأس ساعت 11 و 30 دقیقه برگزار می شود.

در این ابلاغیه آمده است که بورس کالا تا کنون در بستر TTS دارای بازارهای صنعتی، صادراتی کیش، فرآورده های نفتی، فرعی، پتروشیمی، حراج باز و مناقصه بود به دلیل حجم گسترده معاملات سیمان از هفته آینده شاهد روی کار آمدن تالار سیمان به صورت جداگانه خواهد بود.

چرا سیمان به تالار اختصاصی رفت؟

در این راستا، محمودرضا الهی فرد – کارشناس بازار سرمایه – در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به معامله سیمان در تالار اختصاصی اظهار کرد: با توجه به اینکه حجم معاملات سیمان بسیار زیاد و با ارزش ریالی پایین است، وقت زیادی از تالار معاملات بورس کالا را به خود اختصاص می دهد. بنابراین به نظر می رسد جدا کردن تالار معاملات سیمان که به لحاظ خرد بودن، وقت زیادی از تالار معاملات را می گیرد، کاری منطقی است. به طور کلی با توجه به اینکه معاملات سیمان وقت زیادی از تالار بورس و کارگزاران می گیرد و همچنین با توجه به هزینه های مترتب بر موضوع، باید فکری اساسی در این رابطه کرد و حداقل سفارش برای سیمان با کالای دیگر سنخیتی داشته باشد.

وی به این سوال که آیا اختصاص تالار اختصاصی به سیمان به معنی نظارت و کنترل قیمت است، پاسخ داد: خیر، ضوابط و شرایط هر دو تالار یکسان است. علت اصلی جدا کردن تالار سیمان از سایر کالاها، وقت گیر بودن معاملات سیمان است نه نظارت بر قیمت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید