عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی

عرشه فولادی سازه‌ای متشکل از ورق‌های فولادی موجدار است که به منظور ساخت سقف و کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف عرشه فولادی، نوعی از سقف‌های کامپوزیت است که با استفاده از ورق‌های فولادی موجدار گالوانیزه و بتن مسلح ساخته می‌شود. به دلیل اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، هزینه نسبتا پایین و ایمنی مناسب، این سقف کاربرد گسترده‌ای در ساخت سازه‌های مختلف دارد. در این مقاله، به معرفی اجزا، انواع، مراحل اجرا، ملاحظات، دتایل اجرایی، مزایا و معایب سقف عرشه فولادی می‌پردازیم.

 

عرشه فولادی

معرفی SUNDECK75 :

SUNDECK75  اولین عرشه مرکب فولادی مورد استفاده در سقف های عرشه فولادی یا مثال دک داری گواهینامه فنی به شماره 1010-1 مورخ 17/01/1392 از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرستان می باشد.
این محصول ویژخ با طراحی منحصر به فرد دارای قابلیت های فنی و اقتصادی از جمله: برآمدگی مناسب آج، ایجاد آج طولی علاوه بر آج نتقه ای بر روی جان پروفیل، بیشترین صرفه جویی در وزن فولاد سازه و کاربرد آن به عنوان جایگزین آرماتور محاسباتی و عدم لرزش سقف می‌باشد. این مزایا باعث استفاده روز افزون و چشمگیر سازندگان حرفه از این محصول در صنعت ساختمان کشور گردیده است به طوری که SUNDECK75 تاکنون در بیش از سه میلیون متر مربع انواع پروژه های انبو سازی، بلند مرتبه و ساختمان های مسکونی شهری مورد استفاده قرار گرفته است.
در حال جاضر این شرکت با دارا بودن بخش های مشاوره فنی و اقتصادی، طراحی و محاسبه کامل سازه ای و تولید و اجرای انواع سقف های عرضه فولادی همچنان پیشتاز و سر آمد در ارائه خدمات تخصصی و حرفه ای به مشتریان دلر سراسر کشور می باشد.

اقتصادی ترین عرشه مرکب فولادی استاندارد :

عرشه فولادی SUNDECK75محصولی متمایز با طراحی منحصر به فرد ودارای ثبت اختراع می باشد که طی چند سال مطالعه و بررسی تخصصی و انجام آزمایش های مهم سازه‎ای در واحد تحقیق و توسعه این شرکت با هدف ارائه اولین عرشه فولادی با عملکرد مرکب و نهایتا اقتصادی ترین عرشه فولادی با کیفیت برتر، صورت پذیرفت.

استقبال گسترده و چشمگیری سازندگان حرفه‌ای صنعت ساختمان کشور از SUNDECK75 این محصول را به پر مصرف ترین عرشه فولادی در صنعت ساختمان کشور تبدیل نموده است.

مزایا و ویژگی های متمایز عرشه فولادی SUNDECK75 نسبت به سایر عرشه های فولادی:

عرشه فولادی SUNDECK75محصولی متمایز با طراحی منحصر به فرد ودارای ثبت اختراع می باشد که طی چند سال مطالعه و بررسی تخصصی و انجام آزمایش های مهم سازه‎ای در واحد تحقیق و توسعه این شرکت با هدف ارائه اولین عرشه فولادی با عملکرد مرکب و نهایتا اقتصادی ترین عرشه فولادی با کیفیت برتر، صورت پذیرفت.

استقبال گسترده و چشمگیری سازندگان حرفه‌ای صنعت ساختمان کشور از SUNDECK75 این محصول را به پر مصرف ترین عرشه فولادی در صنعت ساختمان کشور تبدیل نموده است.

 1. اولین عرشه فولادی مرکب و استاندارد دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
 2. اقتصادی ترین و پر مصرف ترین عرشه فولادی مرکب:

نسبت مدول مقطع به مساحت مقطع عرشه فولادی از لحاظ (Wr/As) مهمترین معیار ارزیابی و مقایسه بین عرشه های مرکب فولادی از لحاظ صرف اقتصادی می باشد. هر چه این مقدار بالا تر باشد بیانگر افزایش دهانه قابل پوشش(فاصله بین تیر های فرعی) با حداقل سطح مقطع عرشه فولادی می باشد که باعث کاهش وزن ورق گالوانیزه مصرفی در این واحد سطح سقف عرشه فولادی و در نتیجه کاهش هزینه ورق عرشه فولادی می گردد.

شاخص Wr/As در SUNDECK75 بسته به ضخامت ورق بین 900 تا 1000 می باشد که در مقایسه با سایر عرشه های مرکب فولادی دارای وزن ورق کمتری در واحد سطح می باشد.

 1. حذف آماتور کششی ممان مثبت :

مهمترین ویژگی SUNDECK75 عملکرد مرکی آن و استفاده از آن به عنوان آرماتور کششی ممان مثبت دال می باشد. این ویژگی مهم تنها با انجام آزمایش های معتبر بارگذاری دو نقطه ای از جمله آزمایش استاندارد SDI قابل اندازه گیری و اثبات می باشد. نتایج این آزمایش بر روی عرشه مرکب فولادی اندازه گیری و اثبات می باشد. نتایج این آزمایش بر روری عرشه مرکب فولادی SUNDECK75 در آزمایشگاه سازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، حاکی از عملکرد مرکب این عرشه با دال بتنی می باشد.

در نتیجه میتوان از سطح مقطع عرشه SUNDECK75 به جای آرماتور کششی تحتانی دال استفاده نموده که سبب اقتصادی شدن طرح میگردد.

 1. اولین عرشه مرکب فولادی دارای آج پیوسته طولی :

طراحی متفاوت عرشه مرکب فولادی SUNDECK75 و الگوی ویژه و منحصر به فرد آج‌ها یا برجستگی های روی عرشه(شکل صفحه قبل) ار لحاظ شکل هندسی، عمق برجستگی و ترکیب آنها با یکدیگر باعث پیوستگی و اتصال مکانیکی کامل بین دال بتنی و عرشه فولادی و در نتیجه انتقال نیروهای SHEAR BONDING  بین عرشه فولادی و دال بتنی می گردد. آج پیوسته طولی در جان عرشه SUNDECK75 یکی از مهمترین تفاوتهای این عرشه با سایر محصولات مشابه است.

 1. دارای بیشترین عمق عرشه مطابق آیین نامه فولاد ایران:

عمق عرشه مرکب فولادی SUNDECK75، 75 میلیمتر می باشد که حداکثر عمق پشنهادی طبق مبحث دهم مقررات ملیی ساختمان می باشد. این نوع عرشه فولادی نسبت به عرشه های فولادی دارای عمق 60 میلیمتر، دارای رفتار و عملکرد مطلوبتری از لحاظ ایمنی در دوره ساخت و بهره برداری می باشد.

 1. افزایش فاصله بین تیر های مرکب :

بطور کلی با افزایش ضخامت عرشه فولایدی، دهانه قابل پوشش(فاصله بین تیرهای مرکب) عرشه فولادی افزایش می یابد اما بدیهی است با ثابت ماندن ضخامت، عرشه های با مدول مقطع یا ممان اینرسی بالاتر دارای بیشترین دهانه قابل پوشش می باشند لذا با توجه به مقدار بیشتری مدول مقطع عرشه فولادی SUNDECK75 نسبت به سایر عرشه های فولادی، فاصله بین تیرهای مرکب در سقف های SUNDECK75 دارای بیشترین مقدار میباشد.

 1. کاهش لرزش در سقف :

یکی از مسایل مهم در طراحی و انتخاب عرشه های مرکب فولادی پارامتر لرزش یا فرکانس سقف می باشد. هرچه عمق عرشه فولادی

بیشتر باشد لرزش سقف کمتر می باشد. لذا استفاده از عرشه های مرکب SUNDECK75 (عرشه با عمق 75 میلیمتر) نسبت به عرشه را به دنبال دارد.

 1. امکان استفاده از دوعدد گل میخ داخل پاشنه(کنگره):

با توجه به قرار گرفتن سخت کننده در وسط کنگره های تحتانی عرشه SUNDECK75 جهت افزایش عملکرد مرکب تیرهای مرکب (Pcc) می توان از دو عدد گل میخ در داخل کنگرذه استفاده نمود.

 1. صرفه جویی در وزن سازه فولادی :

با توجه به مزایای مذکور در سقف‌های مرکب عرشه فولادی SUNDECK75 تعداد و وزن تیرهای فولادی به میزان قابل توجهی کمتر از مقدار متناظر در سایر سقف های مرکب عرشه فولادی می باشد.

 1. بهبود عایق بندی سقف در برابر صدا و حریق
 2. بهره گیری از فناوری روز تولید در عرشه مرکب SUNDECK75:

تولید عرشه مرکب فولادی sundeck75 توسط ماشین آلات تمام اتوماتیک نورد سرد مطابق با آخرین فناوری روز دنیا صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید